Od 1.09.2016 seniorzy dostaną bezpłatne leki

Seniorzy w ramach rządowego programu „75 plus” od czwartku 1.09.2016 mogą korzystać z darmowych leków.

Osoby, które ukończyły 75 lat, dostaną od początku września br. za darmo medykamenty znajdujące się na liście przygotowanej przez ministerstwo zdrowia. Obecnie obejmuje ona kilkaset pozycji, jednak resort zapowiada, że będzie aktualizowana co dwa miesiące. Wykaz zawiera wszystkie leki stosowane przez osoby starsze w schorzeniach najczęściej dotykających pacjentów w podeszłym wieku, czyli m.in. środki pomagające w leczeniu nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, miażdżycy, astmy, choroby Parkinsona, depresji czy otępienia.

Bezpłatne leki będzie mógł wypisać tylko lekarz rodzinny lub uprawniona pielęgniarka. Ministerstwo zdrowia szacuje, że dzięki tym rozwiązaniom seniorzy zaoszczędzą ponad 300 mln zł rocznie.

Recepty, na które wydawane będą darmowe leki, muszą posiadać literę „S”. Jeśli lekarz wypisywał będzie ją odręcznie, powinien poświadczyć ten dopisek, przystawiając dodatkowo obok swoją pieczątkę. Jednak w większości przypadków gotowa recepta będzie drukowana. Litery „S” nie będzie mógł dopisać np. farmaceuta w aptece. Takie uprawnienia mają tylko lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, mający swoje listy aktywne. Część leków będą mogły wypisywać także pielęgniarki, które ukończą specjalny kurs. Jeśli pacjent będzie potrzebował leku poza miejscem zamieszkania, np. w czasie wyjazdu do sanatorium, to będzie musiał za niego zapłacić w aptece.

Recepty na bezpłatne leki będzie można realizować na terenie całego kraju we wszystkich aptekach i punktach aptecznych.

Źródło: http://www.bialystokonline.pl

  Jedna myśl na temat “Od 1.09.2016 seniorzy dostaną bezpłatne leki

  1. Chciałabym się odnieść do bezpłatnych leków dla osób po 75 roku. Lek, który
   przyjmuję (Zahron) oczywiście jest na liście, ale większe dawki. Przyjmuję dawkę 5 mg i nie dostanę za darmo.Uważam,że to są kpiny. Szumne zapowiedzi, a mało z tego pożytku. Przyjmuję, tez refundowany lek na jaskrę i też nie ma go na liście

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *